בחירת יועץ משכנתאות מומלץ

אחד הצעדים היותר נבונים בתהליך בחירת משכנתא, הינו פנייה לקבלת סיוע מטעם יועץ משכנתאות מומלץ. בחירה זו תוריד מכתפיכם את נטל החיפוש אחר מסלול משכנתא מתאים וניהול משא ומתן עבורו, ואף תוביל לחיסכון כספי ניכר בטווח הקצר והארוך. יחד עם זאת, על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר מבחינת מסלול המשכנתא והתאמתו לצרכי המבקש, חשוב לבחור ביועץ משכנתאות מנוסה, אמין ומומלץ.

מהו תפקידו של יועץ משכנתאות

על מנת להבין כיצד לבחור יועץ משכנתאות, יש להכיר תחילה את מהות תפקידו של איש המקצוע. התפקיד מקיף למעשה את כל השלבים שבתהליך נטילת משכנתא, החל מבחירת הבנקים והמסלולים המתאימים, דרך ניהול משא ומתן מולם, ועד לחתימה על הסכם המשכנתא הטוב והמתאים ביותר ללקוח. בנוסף לכך, השירות כולל בניית פרופיל פיננסי ותמהיל משכנתא, סיוע בביצוע הליכים ביורוקרטיים שונים, ואפשרות לניהול שוטף של המשכנתא תוך התאמתה לשינויים במצבו הכלכלי של בעליה ולמצב השוק.

חשיבות הבחירה ביועץ משכנתאות מומלץ

אחד הקריטריונים החשובים ביותר בעת בחירת יועץ משכנתאות, הינו היותו איש מקצוע מוכר ומומלץ. המלצות אלו ניתן לקבל מבני משפחה, חברים או מכרים שזכו לסיוע טוב ומוצלח בבחירת וניהול מסלול משכנתא. כמו כן, ניתן לקרוא המלצות ברשת האינטרנט בפורומים העוסקים בתחום זה, במאמרים שפרסמו אנשים העוסקים בתחום המשכנתאות, וכן בכתבות כלכליות המדרגות וממליצות על יועצים וחברות שונות. מעבר לכך, ניתן לקבל המלצות מלקוחות לשעבר של יועצי המשכנתאות עצמם. בתוך כך, מומלץ לעבוד רק יועצי משכנתאות מוסמכים, בעלי השכלה רלוונטית וניסיון מוכח בתחום המשכנתאות, בין אם במגזר הפרטי או בבנקים עצמם.

פרמטרים לבחירת יועץ משכנתאות מומלץ

על מנת להבין מיהו בעצם יועץ משכנתאות מומלץ, יש להכיר את הפרמטרים העיקריים המעידים על מקצועיותו ומיומנותו:

  • הסמכה והכשרה - חשוב לבחור יועץ משכנתאות מוסמך בעל הכשרה והשכלה רלוונטיות, תוך מתן עדיפות למי הינו בעל תואר אקדמי מתקדם בתחומי המימון, הבנקאות, מנהל עסקים, כלכלה או מתמטיקה.
  • ניסיון - יש לברר את מידת ניסונו ומיומנותו של היועץ בתחום המשכנתאות, בין אם בסקטור הבנקאי או במגזר הפרטי. כמו כן, יש לוודא את מספר שנות הניסיון של איש המקצוע כיועץ משכנתא ומספר התיקים עליהם עבד, ולבקש ממנו רשימת המלצות של לקוחות לשעבר.
  • היקף הפעילות של היועץ - עדיף לבחור יועץ משכנתאות המסוגל להעיד על היקף פעילות גבוה מול הבנקים השונים. זאת מכיוון שככול שהיקף הפעילות של היועץ או חברת הייעוץ גדול יותר, כך כוח המיקוח שלהם מול הבנקים עולה. כמו כן, חשוב לבדוק את מספר הבנקים שהיועץ עובד מולם, שכן אם המספר מצומצם ייתכן שמידת האובייקטיביות של היועץ מוטלת בספק.
  • שכר טרחה - חשוב לבדוק מהו שכר הטרחה הנדרש עבור עבודתו של היועץ, מה היא כוללת בדיוק ומה עלותם של שירותים נוספים. יש לציין כי מרבית היועצים מציעים מספר מסלולי ייעוץ, החל בפגישת ייעוץ בודדת, דרך שירות מלא עד לחתימה על חוזה המשכנתא, וכלה בניהול שוטף של המשכנתא הנבחרת לאורך תקופה ארוכה. מומלץ להתייחס בחשדנות להצעות הזולות באופן משמעותי מממוצע עלויות שכר הטרחה בשוק. מאידך, במרבית המקרים אין צורך לבחור בחברה או ביועץ הדורשים שכר טרחה גבוה בהרבה מהמקובל.
  • פגישת היכרות - חשוב לבחור יועץ משכנתא לאחר שפגשתם אותו פנים אל פנים, ולא לסגור על הסדר עבודה דרך הטלפון. בפגישה זו תוכלו להתרשם ממקום, אופן ורמת השירות של היועץ, וגם לקבל הערכה ראשונית לגבי סוג המשכנתא הרלוונטי עבורכם וגובה החיסכון הגלום בייעוץ. בנוסף לכך, בפגישה הראשונה תוכלו לבחון את הכימיה ביניכם ואת יכולתם לסמוך ולהפקיד בידי היועץ מידע אישי ופיננסי רגיש, וכמובן את אחת ההחלטות החשובות בחייכם.