יועץ משכנתאות מומלץ

זוגות צעירים, רווקים ומשפחות פונים לבנקים השונים בדרכם להגשים את חלום קורת הגג האישית משלהם. מכיוון שמשכנתא היא הדרך היחידה של מרבית הציבור להגיע לדירה ומכיוון שמדובר על החלטה פיננסית מורכבת וחשובה, אין פלא שרבים פונים ליועצים פיננסיים מתמחים.

למרות שתחום הייעוץ במשכנתאות קיים כבר מספר שנים, הרי שעד כה לא נקבעו כללים מחייבים לעוסקים במקצוע, בדומה לכללים הקיימים במקרה של מתווכי דירות או יועצי השקעות. אין בדברים הללו כדי לרמז שבתחום המימון לדירה אין אנשי מקצוע מצוינים אלא שכאן חייב הלקוח לפקוח עיניים ולפעול נכון בכדי למצוא יועץ משכנתאות מומלץ.

יועץ משכנתאות מומלץ – יש דבר כזה

חשוב להבין שכאשר אנו מדברים על יועץ מומלץ אנו מדברים על יועץ פיננסי פרטי ולא על פקיד בנק שעשוי להציג עצמו גם כיועץ בתחום זה. פקיד הבנק, גם הנחמד ביותר והאדיב ביותר, מחויב קודם כל למעסיק שלו – לבנק עצמו. יתירה מכך, פקיד המשכנתאות בבנק איננו יכול להקדיש את הזמן הראוי והמספק לביצוע עבודה של ייעוץ אמיתי.

כדי להיחשב באמת ליועץ מקצוען וכדי לספק ללקוחותיו את השירות הטוב ביותר עבורם חייב איש מקצוע מומלץ להיות מחויב להם באופן מלא, להקדיש להם זמן מספיק ולהיות בעל ידע מתאים. בין היתר עליו להיות בעל יכולות וכישורים בכמה תחומים:

  • ידע נרחב – רק אדם בעל ידע פיננסי וכלכלי ועם ידע במימון והלוואות יוכל לנווט בכל מגוון האפשרויות שמציעים הבנקים השונים. יש צורך גם בידע בתקנות בנקאיות, הוראות בנק ישראל, עדכוני חקיקה ותקינה רלוונטיים.
  • יכולת ניתוח – יועץ מעולה צריך להיות לא רק בעל ידע אלא גם בעל יכולת ניתוח מצוינת. תוך כדי התהליך יש צורך לאסוף נתונים חשובים מהלקוח, לבדוק את היכולת שלו לעמוד בהחזרים שונים, לאתר נקודות תורפה, לבדוק התנהלות פיננסית וצרכים עתידיים ולא רק נוכחיים.
  • יכולת ניהול משא ומתןיועץ משכנתאות מומלץ חייב להיות גם בעל יכולת טובה של ניהול משא ומתן ולא תזיק גם אסרטיביות. כישורים כאלה, לצד יכולת גבוהה בתקשורת תסייע ללקוחות הזקוקים למשכנתא לזכות בהצעה משופרת, תולדה של פעילות היועץ מול כמה וכמה בנקים.

מצא את היועץ

על מנת למצוא יועץ משכנתאות מומלץ חשוב להקפיד על כמה כללים חשובים.

  • עושים שיעורי בית – גם כשנעזרים ביועץ צריך לעשות מעט שיעורי בית. כאשר יודעים מעט על משכנתאות, תמהילי הלוואה, סוגי ריבית ומושגים נוספים, קל להבדיל בין יועץ פיננסי של ממש לבין מי שאיננו די מקצועי.
  • ניסיון – יש לבחור אך ורק באיש מקצוע מנוסה. בשוק פועלים גם אנשים חסרי ניסיון, שעשויים לעשות טעויות מיותרות.
  • מוניטין – לאחר שעושים מעט שיעורי בית ומאתרים יועץ עם ניסיון יש לוודא שיש מאחוריו גם מוניטין איכותי. מי ששירת נאמנה ובהצלחה כמה וכמה לקוחות קודמים יהיה, קרוב לוודאי, בחירה ראויה.