ייעוץ משכנתאות – האם כדאי?

נושא הדיור בישראל עלה לכותרות אינספור פעמים בשנים האחרונות, כאשר הסטטיסטיקה מצביעה על דבר אחד: מדי שנה, מחירי הדיור בישראל עולים, מה שמקשה במידה ניכרת על אלה המעוניינים להגשים את החלום ולרכוש דירה. בחירה בהלוואת משכנתא אידיאלית, עם זאת, יכולה לעשות את ההבדל.

שאלה משמעותית שעולה, בהקשר הזה, היא עד כמה ייעוץ משכנתאות יכול לסייע בהליך. כפי שתראו מיד, התשובה לכך פשוטה: יכול, ובהרבה מאד מובנים.

התמורה העיקרית: מציאת ההלוואה הנוחה ביותר

ייעוץ משכנתאות, מעצם המהות שלו, נועד להציג עבור הלקוח את שלל האפשרויות העומדות בפניו, בכל הנוגע למסלולי המשכנתא, ולסייע לו לבחור בזו המתאימה ביותר לצרכים וליכולות שלו. הייעוץ לוקח בחשבון שורה ארוכה של משתנים, ובכלל זה עלות נכס הנדל''ן המיועד, המצב הכלכלי הנוכחי או הציפיות לגבי היכולת הכלכלית של רוכשי הדירה בעתיד. כל אלה צריכים להשפיע על היבטי המשכנתא, דוגמת גובהה, אופן הפריסה וגובהו של ההחזר החודשי (שעשוי גם להשתנות לאורך זמן, בלא מעט מסלולים).

כבר מההגדרה הבסיסית הזו של התהליך ומאפייניו, ניתן ללמוד על המורכבות של התחום. הוא כולל בתוכו מונחים שאינם בהירים בהכרח לאזרח הממוצע, כמו גם מגמות המשתנות חדשות לבקרים. עקב כך, אדם שלא בקיא בחוקי המשחק במלואם עלול לבחור משכנתא שלא רק שאינה מתאימה לצרכים שלו, אלה גם כוללת בתוכה סעיפים בעייתיים, שהשלכותיהם עלולות ללוות אותו שנים על גבי שנים. הידע המקצועי של יועצי המשכנתאות והבקיאות שלהם בתחום, לכן, יכולה לעשות את ההבדל ולסייע לבחור בהלוואה אשר העמידה בה תהיה הפשוטה ביותר האפשרית.

ההיבט הכלכלי של הייעוץ

ייעוץ משכנתאות, כמובן, מצריך תשלום, אשר עשוי להגיע לאלפי שקלים. אבל, וזה אבל גדול מאד, אין צל של ספק שעלויות אלה בטלות בשישים אל מול סכומי הכסף העצומים שניתן לחסוך באמצעות ייעוץ מהשורה הראשונה. סכומים אלה מגיעים לעשרות אלפי שקלים, ופעמים רבות גם למאות אלפי שקלים. המשמעות הישירה של כך היא התנהלות כלכלית פשוטה פי כמה בשנים שלאחר תחילת החזר המשכנתא, והקלה מסוימת בכובד הנטל הפיננסי הכרוך ברכישת דירה.

סוגיה משמעותית אחרת היא שייעוץ משכנתאות חוסך מאמצים רבים מצידו של לוקח המשכנתא, בין השאר בביצוע הבדיקות השונות בבנקים: בעת הנוכחית, כידוע, זמן שווה הרבה מאד כסף. זאת ועוד, היועצים המקצועיים יותר יקפידו להיות שם לצד הלקוחות שלהם לכל אורך הדרך, לבצע עבורם שלבים מרכזיים בתהליך (ניהול משא ומתן מול הבנק, למשל) ואף לקחת חלק במעמד החתימה על החוזה עצמו. הדבר תורם לשקט הנפשי של לוקחי המשכנתא, בתקופה שגם כך נוטה להיות לחוצה, ומקטין את הסיכוי שדבר מה ייעשה שלא על פי הספר.