סוגים של יועצי משכנתאות

רכישת דירה בישראל, במצב הנוכחי של תחום הנדל''ן, היא משימה מורכבת. כמעט בכל המקרים, רק המשכנתא היא שמאפשרת להפוך את המשימה לאפשרית. כיאה לכובד המשקל הכלכלי שמונח כאן על כף המאזניים – אחרי הכול, משכנתא ממוצעת מסתכמת במאות אלפי שקלים ומתפרסת על פני עשרות שנים - ברור מדוע נדרש לבחור את ההצעה הנוחה ביותר, וזו שמתאימה לצרכים וליכולות של רוכשי הדירה כמו כפפה ליד.

יועצי משכנתאות מחזיקים בכל הידע והניסיון המסייעים למצוא את ההצעה האידיאלית, אלא שזהו תחום רחב לכל דבר ועניין. זאת מכיוון שתורת ייעוץ המשכנתאות מדברת כנגד מספר סוגי יועצים, אשר יובאו להלן.

אבחנה ראשונה: יועצי משכנתאות פרטיים לעומת בנקאיים

החלוקה העיקרית שנהוג לבצע היא בין יועצי משכנתאות פרטיים (או חיצוניים), לעומת כאלה הפועלים מטעמו של הבנק בו הם מועסקים. בעוד שהיועצים החיצוניים יבדקו עבור הלקוח שלהם את כל ההצעות שיכולות להיות רלוונטיות עבורם בכל הבנקים הפועלים בישראל, אלא הפועלים מטעם הבנק יציעו, מטבע הדברים, אך ורק את האפשרויות של הבנק האמור.

ההמלצה הברורה, בהקשר הזה, היא להעדיף את היועצים החיצוניים, האובייקטיביים, ולו מכיוון שהם רואים לנגד עיניהם את טובת הלקוח בלבד. אין לשכוח כי ייעוץ מטעם הבנק עשוי לראות לנגד עיניו את טובת הבנק בלבד, מה שעשוי לכוון את הלקוח לעבר עסקה שהיא הכול חוץ ממשתלמת עבורו. זאת ועוד, הייעוץ האובייקטיבי הוא מקיף יותר, מה שמגדיל את הסיכויים למצוא הצעה משתלמת במיוחד.

אבחנה שנייה: יועץ משכנתאות עצמאי, או כזה הפועל במסגרת חברה?

דרך נוספת להבדיל בין יועצי המשכנתאות היא באמצעות סקירת אופן העבודה שלהם: כעצמאיים לכל דבר ועניין, אלא כחלק אינטגרלי מחברה המאגדת בתוכה מספר אנשי מקצוע. לכל בחירה יש יתרונות משלה: כאשר בוחרים ביועץ עצמאי, מובטח איש קשר אחד בלבד עימו יש לשוחח ולהיפגש לכל אורך הדרך, כאשר העיסוק בתיקי הלקוח חייב להיות אישי.

מן העבר השני של המשוואה, חברות הפועלות בתחום ייעוץ המשכנתאות, כוללות מספר אנשי מקצוע, מה שעשוי להציע ללקוחות מענה מקיף יותר: אין לשכוח שישנם יועצי משכנתאות המתמחים במיוחד בתחום אחד (כפי שתראו בהמשך). העובדה שכוח האדם של החברה כולל יותר מאדם אחד מגדילה את זמינות השירות עבור הלקוחות – כך, כאשר יועץ מסוים לא יכול לבצע את מלאכתו ביום מסוים (נניח, עקב מחלה), החברה תוכל לספק בוודאי פתרון הולם.

תחום ההתמחות של יעוץ המשכנתאות

כפי שנרמז מעלה, יועצי משכנתאות עשויים להיבדל ביניהם גם בנושאים הספיציפיים בתוך עולם הנדל''ן בהם הם מתמחים, או אפילו עוסקים באופן בלעדי. אם לוקחים דוגמאות נפוצות, ישנם יועצי משכנתאות אשר מתמחים בנושא של קבוצות רכישה, ולעומתם כאלה אשר הסיוע שלהם הוא בעיקר בעסקאות אשר מטרתן רכישת נכס למטרות השקעה. לכן, בעת בחירת היועץ יש לראות בדיוק מהם הנושאים בהם הוא מטפל, כאשר ייתכנו, כמובן, מספר תחומים במקביל.