איך מזהים יועץ משכנתאות טוב ואיכותי?

לפני שקונים דירה חדשה או בית חדש ולפני שמחליפים סביבת מגורים באזור מגורים משודרג - צריך למצוא את המשכנתא הנכונה. כדי למצוא את המשכנתא הנכונה, כדי להימנע מטעויות וכדי לחסוך זמן, טרחה וגם לא מעט כסף צריך למצוא יועץ משכנתאות טוב ואיכותי. השאלה המתבקשת בנקודה זו היא – איך מזהים את היועץ הטוב והאיכותי ביותר? איך מתגברים על שלב המפתח הזה שיכול להשפיע על החיים עם המשכנתא לאורך תקופה ארוכה וממושכת?

שם טוב והמלצות

כלל ראשון שבו ניתן להיעזר כדי לזהות יועצי משכנתאות טובים ואיכותיים הוא קיומו של שם טוב, מוניטין והמלצות. יועצי משכנתאות טובים יהיו על פי רוב אנשים בעלי מומחיות וניסיון, השקעה בכל לקוח ולקוח והבנה מלאה של ענף המימון והמשכנתאות. המיומנויות והשירות ללקוח מתורגמים בדרך כלל להמלצות שעוברות לא רק מפה לאוזן אלא גם בפורמים באינטרנט, בין חברים ושכנים, בין בני משפחה וכדומה.

דיבור בגובה העיניים

בתחום הפיננסים, ההלוואות והמימון רווחים הרבה מאוד מונחים מקצועיים, חלקם מסובכים באופן מיוחד. כאן, בנקודה זו, אנו מגיעים לכלל חשוב נוסף שיכול לסייע במציאת יועץ משכנתאות טוב ואיכותי. הכלל טמון ביכולת של יועץ מקצוען להסביר את כל הדברים החשובים והמהותיים ללקוחותיו בלי להידרש בכל רגע ורגע למונחים מקצועיים מעורפלים.

אם גם אתם לא ממש מבינים את ההבדל בין ריבית נומינאלית לבין ריבית אפקטיבית, ואתם לא חיים יומיום עם מונחים כמו "ריבית עוגן", מח"מ או אג"ח, אין זאת אומרת שלא מגיע לכם להבין את ההבדל בין סוג אחד של משכנתא לבין סוג אחר וגם לכם מגיע להצליח בבניית תמהיל נכון שיאפשר ראש שקט וביטחון בעתיד.

עובדים בשבילך

עם כל הכבוד לשליטה במושגים ובמונחים תיאורטיים, יועץ משכנתאות איכותי וטוב נמדד גם על הרבה מעבר לכך. יועץ משכנתאות שמכבד את עצמו מצדיק את שכר הטרחה שלו לא רק בבניית תמהיל (שילוב) בין מסלולי משכנתא שונים אלא גם בסגירת קצוות ואף מעבר לכך מול הבנקים השונים. יועץ משכנתאות יעיל ומקצועי:

  • מסייע בבחינת הצעות משכנתא מבנקים שונים ולעיתים גם מבצע בעצמו סקר שוק.
  • מסייע בתיאום בין היכולת הכלכלית הנוכחית והחזויה לבין החזר חודשי סביר ונוח.
  • משקיע בהתעדכנות שוטפת בכל החידושים בתחום, לרבות הנחיות בנק ישראל, הצעות מיוחדות מבנקים כאלה ואחרים, שינויי מדד וריביות וכדומה.
  • מבצע עבור הלקוח משא ומתן מול הבנק, על מנת להבטיח את קבלת ההצעה הטובה ביותר, בלי פשרות ובלי לעגל פינות.

חשוב לשים לב שיועץ מנוסה ומשקיען חוסך עבור הלקוח בכמה רבדים. ראשית, קיים החיסכון בהחזר החודשי של המשכנתא. באופן מצטבר, מדובר בחיסכון של עשרות אלפי שקלים ואפילו במאות אלפי שקלים. שנית, קיים חיסכון בזמן וטרחה שמשקיעים בשלב איתור המשכנתא. יועץ טוב מבצע עבודת הכנה עבור הלקוח, מבצע בירורים מול הבנקים ומסייע באיסוף המסמכים המתאימים לאישור המשכנתא. עבור הלקוח מדובר בחיסכון בזמן ובכך שלא צריך להפסיד ימי עבודה. לסיום, אין ספק שגם הביטחון הנפשי והראש השקט חשובים מאוד שכן מי שלוקח משכנתא ללא עזרה מקצועית ראויה עשוי בהחלט לשלם על כך ביוקר כפי שמתברר בהמשך.