משכנתא הפוכה – איך זה עובד ולמי זה טוב?

עם העלייה ברמת החיים ובתוחלת החיים מתעוררים בקרב בני הגיל השלישי קשיים כלכליים ודרישות לפתרונות פיננסיים. אותם מבוגרים המחזיקים בבעלותם דירה יוכלו ליהנות ממסלול של משכנתא הפוכה, זהו מסלול בו משעבדים את הדירה לבנק או לגוף פיננסי אחר בתמורה להלוואה. המסלול מיועד לבני 65 ומעלה המחזיקים בנכס נדל"ן בשווי של 200,000 דולר לפחות. חשוב להבהיר כי זוהי הלוואה ארוכת טווח עם פריסת החזרים לטווח ארוך במיוחד אך ניתן יהיה לפרוע אותה בכל שלב.

מי יכול לקבל הלוואת משכנתא הפוכה?

הנכס הוא אשר משמש ערבות כנגד ההלוואה, על כן, לרוב אין כל צורך בבדיקת כושר ההחזר של הלקוח. קהל היעד של המשכנתאות ההפוכות הוא בעיקר מבוגרים בני הגיל השלישי, ישנם מקרים בהם היורשים העתידיים של הנכס הם אשר יוזמים את בקשת ההלוואה למטרת שימושים אישיים כמו רכישת דירה לילדים, מימון חתונה או מימון לימודים. המצב הכלכלי בישראל היום אינו פשוט, גם בגילאים מאוד מבוגרים נדרשים הסבים לסייע כלכלית לנכדים ולילדים.

מהו סכום ההלוואה אותו ניתן לקבל?

הסכום המקסימלי אותו תוכלו לקבל במסלול של משכנתא הפוכה יהיה לרוב כ-500 אלף דולר. לרוב, גובה ההלוואה לא יעלה על 40% משווי הנכס ולא ירד מ-20% משווי הנכס. תנאי הלוואת משכנתא הפוכה מביאים עמם לרוב ריבית של כ-7% כאשר את חצי מסכום הכסף תקבלו מיד עם אישור ההלוואה ואת המחצית השנייה בפריסה לתשלומים המתפרסת על פני 5 שנים.

יש לזכור כי על אף הקלות בה ניתן לקבל אישור להלוואה אין להקל ראש בנטל הכלכלי החודשי או בשעבוד הנכס. בגילאים מבוגרים כושר ההשתכרות של האדם אינו עולה, לרוב מקור הפרנסה היחיד הוא קצבאות פנסיה. לא כדאי יהיה להגיע למצבים בהם הבעלות על הנכס נמצאת בסיכון. הלוואות בכל גיל דורשות חשיבה אחראית וניהול פיננסי נכון. נציין כי ישנה אפשרות לפדות את ההלוואה בשלב מאוחר יותר במועד פטירת בעלי הנכס תוך מכירתו.

האם ההלוואה כוללת הוצאות כספיות אחרות?

בניגוד להלוואת משכנתא רגילה כאן לא תתבקשו לרכוש פוליסת ביטוח משכנתא או להציג פוליסת ביטוח חיים וביטוח מבנה. מדובר בהקלה משמעותית, ביטוח משכנתא כרוך בעלויות משמעותיות המכבידות על ההתנהלות הפיננסית של המשפחה. העלויות הנוספות הנלוות באות לידי ביטוי בעמלת פתיחת תיק, שכר עורך דין מטעמכם, דמי שירות ותשלום חד פעמי בעבור שירותי שמאי להערכת שווי הנכס.

יתרונות של משכנתא הפוכה

  1. קבלת אישור מהיר להלוואה ללא צורך בבדיקת כושר ההחזר.
  2. העדר חובה לרכישת ביטוח משכנתא יקר.
  3. אפשרות להחזר ההלוואה רק עם פטירת דיירי הנכס ומכירתו.
  4. תקבולי הלוואה פטורים ממס.
  5. אופציה לפדיית ההלוואה בכל שלב ללא קנס או הגבלה.
  6. ניתן לעשות שימוש בהלוואת משכנתא הפוכה בכדי לממן מעבר לבית אבות או דיור מוגן, בעוד בעל הנכס מתגורר בבית הדיור המוגן ניתן להשכיר את הנכס למטרת כיסוי ההלוואה.